Filip Dvořáček | 24.12.2020
O pár hodín to tu máme – spokojné odfukovanie po zemiakovom šaláte, stoly prehýbajúce sa pod nánosmi koláčov. Sem-tam sa jeden z týchto koláčov vyberie na výlet a z ničoho nič skončí v tvojom žalúdku. A za ním další a další.
V tomto článku moralizovanie necháme stranou a pozrieme sa na to, čo sa v našom tele po takejto záťaži môže diať.
Žalúdok produkuje kyselinu chlorovodíkovú. Čím viac jedla skonzumujeme, tým viac kyseliny žalúdok vyrobí. Ak to preženieme, táto kyselina si prerazí cestu hore pažerákom a vedie ku páleniu záhy.
Väčšie množstvo skonzumovanej potravy vedie k zvýšenému prekrveniu gastrointestinálneho traktu. Následkom toho je odkrvenie iných časti tela, aj mozgu a nastupuje malátnosť.
Ak konzumujeme veľa sladkého alebo jedla plného sacharidov, hladina cukru v krvi prudko vzrastie. Ak táto hladina stúpne vysoko, hormón inzulín spôsobí následný pokles cukru. Príliš nízky pokles hladiny cukru v krvi spôsobí citeľný pokles energie.
Z fyziologického hľadiska je pre náš tráviaci systém najlepšie, ak si ponecháme obvyklé načasovanie stravovania a počet jedál. Telo miluje rutinu. V prípade celodenného pôstu si metabolizmus ´myslí´, že nastupuje režim hladovania a preto si kalórie uchováva do zásob.
V každom prípade treba počúvať svoje telo, vnímať jedlo, ktoré jeme a neprejesť sa do odpadnutia. Veď o týždeň tu máme Silvester (。◕‿◕。).